środa, 30 października 2013

Surówka z selera z rodzynkami i orzechami włoskimi

surówka z selara 

Czy wiesz, że seler ma wiele dobroczynnych właściwości dla twojego zdrowia? Seler korzeniowy należy do najmniej kalorycznych warzyw, zawiera tylko 7 kcal. Ponadto, w swoim składzie ma  aż 86 cennych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Seler zawiera dwa razy więcej witaminy C niż cytrusy. Oprócz tego zawiera jeszcze: naturalną witaminę B kompleks, kwas foliowy, witaminę PP. W ciemnozielonej łodydze naciowej zawarte są:
  • beta-karoten, witamina E – zwana witaminą miłości. Seler posiada również: fosfor, wapń, 
  • potas, cynk, magnez, żelazo.
W selerze znajdują się flawonoidy. Są to związki roślinne, które mają silne działanie przeciwzapalne, antyutleniające, rozkurczające i moczopędne. Również furanokumaryny wykazują działanie moczopędne i rozkurczające. Już w czasach starożytnych, za czasów Hipokratesa, seler był uważany za znakomity środek uspokajający. Polecano go również jako naturalny afrodyzjak.Seler jest wspaniałym produktem odchudzającym, a szczególnie jego odmiana naciowa. Ten gatunek selera możemy jeść na surowo, dzięki czemu nie tracimy cennych witamin. Doskonale nadaje się do sałatek, zup i surówek. 

Surówka z selera z rodzynkami i orzechami włoskimi 

Składniki:


  • pół sporego selera
  • średnie jabłko 
  • nieduża garstka rodzynek (można je wcześniej namoczyć w wodzie)
  • 5-6 połówek orzechów włoskich
  • 2 łyżki majonezu
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • sól
  • świeżo mielony pieprz
  • ew. cukier wg. uznania


Wykonanie:

Jabłko i seler obrać, zetrzeć na tarce. Rodzynki wcześniej namoczyć w wodzie, odcisnąć a następnie dodać do selera. Orzechy pokruszyć w dłoniach , dodać  majonez i jogurt naturalny. Doprawić do smaku solą i pieprzem i ewentualnie szczyptą cukru , wg. uznania. 


Smacznego :-) 

poniedziałek, 28 października 2013

Sos pomidorowy do słoików


Smaczny i zdrowy sos pomidorowy

Składniki:

  • pomidory najlepsza będzie odmiana typu lima - ilość wg. uznania , u mnie przynajmniej 5 kg 
  • sól , cukier , świeżo zmielony pieprz
  • świeże zioła : bazylia, oregano, tymianek , szałwia 
  • czosnek 
Przygotowanie: 
1. Pomidory dokładnie myjemy , parzymy wrzątkiem tak by następnie łatwiej pozbawić je skórek. Kroimy na ćwiartki i wycinamy zielone części. 
2. Pokrojone i obrane pomidory umieszczamy w dużym garnku , dodajemy na dno odrobinę wody, a następnie gotujemy,aż zaczną się lekko rozpadać. 
3. Do rozgotowanych pomidorów , dodajemy kilka ząbków czosnku , świeże zioła i przyprawy. Wszystko dokładnie mieszamy. Ilość przypraw , ziół i czosnku dodajemy wg. uznania. 
4. Wszystkie składniki dokładnie miksujemy i przelewamy do wyparzonych wcześniej słoików. 
5. Pomidory pasteryzujemy od zagotowania ok . 15 minut. 


Tak przygotowane sosy pomidorowe posłużą nam całą zimę , idealnie nadadzą się do przygotowania przeróżnych sosów , czy zupy pomidorowej. U mnie rozchodzą się dość szybko , dlatego jak tylko przychodzi sezon na pomidory , przetwarzam każdą ilość pomidorów i zapełniam nimi swoją piwnicę :-) 








niedziela, 27 października 2013

jesienna zupa dyniowa


Jesienna zupa dyniowa 


Z czym, w sensie kulinarnym, kojarzy nam się późne lato i wczesna jesień? Okres zbiorów jabłek, gruszek, śliwek, ziemniaków, buraków, cebuli, papryki, cukinii, kabaczków i wielu innych warzyw, a co się z tym wiąże, z produkowaniem wszelkiej maści przetworów z tych płodów natury, które pozwolą nam przetrwać zimę, racząc się mało przetworzonymi, naturalnymi i pozbawionymi chemii warzywami, sałatkami czy sosami w słoiczkach...
Gdy już jednak wszystkie powyższe zbiory zostaną zebrane, sprzedane, i skonsumowane lub zawekowane, 
rozpoczyna się okres, który jeszcze kilka lat temu uważaliśmy za koniec obcowania ze świeżymi płodami rolnymi prosto z pola.. Niesłusznie, jak się okazało- bowiem październik i początek listopada to czas zbiorów przepysznego, uniwersalnego i bardzo przydatnego warzywa: dyni...
Na blogu publikowaliśmy już kilka innych przepisów z zastosowaniem dyni, dziś zajmiemy się przepisem podstawowym i naszym ulubionym- na pyszną zupę dyniową:)


Składniki:
  • 1 kg obranej i pokrojonej w dowolne kawałek dynii 
  • 2 litr bulionu, rosołu lub ostatecznie może być również kostka rosołowa 
  • szklanka jogurtu naturalnego 
  • kilka ząbków czosnku 
  • 200g śmietankowego sera topionego
  • 2 cebule średniej wielkości 
  • przyprawy (curry, kurkuma, kminek, kolendra, sól, pieprz, ew. chili)
  • łyżka masła




Przygotowanie:
W rondelku na maśle podsmażyć cebulę pokrojoną w małą kostkę. 
Dynię oczyścić z nasion, obrać ze skóry, pokroić w drobną kostkę (ok. 1cm) i wrzucić do rondla, dusić do miękkości.Przeciśnięty przez praskę czosnek dodać do dyni i cebuli.  Gdy ostygnie zmiksować i zalać przygotowanym wcześniej bulionem i wszystko dokładnie zamieszać. Doprawić solą , świeżo zmielonym pieprzem. Doprowadzić do wrzenia i dodać serek topiony , wszystko ponownie zmiksować tak by zupa zrobiła się aksamitna. Doprawić pozostałymi przyprawami. Podawać z keksem jogurtu naturalnego i gorącymi grzankami lub groszkiem ptysiowym. 

Zupa ta jest idealna na jesienne dni, dzięki przyprawie curry jest rozgrzewająca i aromatyczna. Pychotka :-) 


niedziela, 20 października 2013

Makaron z pesto i kurczakiem

Makaron penne z pesto z kawałkami kurczaka 


Makaron z pesto i kurczakiem 

Tym razem proponuję przygotowania bardzo prostej i szybkiej potrawy , a przy tym bardzo smacznej i sycącej. Makaron penne z filetem z kurczaka oraz pietruszkowym pesto to idealna kompozycja na obiad. Pesto z pietruszki robiłam po raz pierwszy , ale z pewnością nie ostatni. Pesto takie można oczywiście wykorzystać do obiadu , ale nie tylko- będzie też idealnie komponowało się jako dodatek do kanapek. Jak dla mnie to strzał w dziesiątkę ,o mnóstwie witamin i minerałów jakie posiada pietruszka nikomu chyba nie trzeba przypominać. Z pewnością ma ona pozytywny wpływ na nasz organizm , a przy tym kosztuje grosze. 


Pesto z pietruszki 

Składniki: 

  • 2 pęczki świeżej pietruszki 
  • oliwa z oliwek ok 1/4 szklanki 
  • 2-3 ząbki czosnku 
  • 2-3 suszone pomidory 
  • sól i pieprz do smaku 
  • 3-4 łyżki pestek słonecznika 
  • łyżeczka soku z cytryny 
Sposób przygotowania: 

Natkę dokładnie myjemy , osuszamy i pozbywamy się większych łodyg. Obieramy czosnek. Pestki słonecznika lekko prażymy na suchej patelni , uważając by się nie przypaliły. 
Pietruszkę wraz z czosnkiem , suszonymi pomidorami oraz pestkami słonecznika dokładnie blendujemy. Dodajemy łyżeczkę soku ze świeżo wyciśniętej cytryny , doprawiamy solą i pieprzem , na koniec wszystko zalewamy oliwą i wszystko razem blendujemy. Tak przygotowane polskie pesto idealnie będzie pasować jako dodatek do pieczywa, makaronów czy kluseczek. 

Składniki do przygotowania makaronu z pesto i kurczakiem : 

  • 2 filety z kurczaka 
  • przygotowane wg, przepisu pesto z pietruszki 
  • pół opakowania makaronu penne 
  • olej do podsmażenia 
  • przyprawy: sól czosnkowa , pieprz, słodka papryka , czy też inne ulubione przyprawy do podsmażenia kurczaka 
  • 1/4 szklanki sosu sojowego 
Makaron gotujemy wg. przepisu na opakowaniu  aldente. Po ugotowaniu odcedzamy , zostawiając przy tym 1/4 szklanki wody spod makaronu. Filety z kurczaka kroimy w grubszą kostkę, przyprawiamy go przyprawami i zalewamy 1/4 szklanki sosu sojowego. Odstawiamy na parę minut , w tym czasie przygotowujemy pesto. Na patelni wok podsmażamy na odrobinie tłuszczu  fileta z kurczaka , po usmażeniu przekładamy go na ręcznik jednorazowy , w ten sposób pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu ze smażenia. 
Na woka przekładamy makaron , dodajemy pesto z pietruszki , wodę spod makaronu i wszystko lekko podsmażamy , cały czas mieszając. Po chwili dodajemy fileta z kurczaka i  ponownie mieszamy. Tak przygotowany makaron możemy udekorować świeżymi listkami pietruszki i skropić lekko oliwą z oliwek. 

Smacznego :-) 

piątek, 18 października 2013

Grzyby w śmietanie


grzyby leśne w śmietanie


Grzyby leśne w śmietanie


Sezon grzybiarski ma się ku końcowi, w tym roku zbiory były podobno całkiem udane, najwyższy zatem czas, by zamieścić przepis na pyszne duszone grzyby leśne w śmietanie:)

Składniki:
500g grzybów leśnych (najsmaczniejsze są podgrzybki i borowiki;)
2 duże cebule
3-4 ząbki czosnku
300ml śmietany 18%
sól, pieprz
pół szklanki wody
olej na patelnię

...tylko tyle:)

Grzyby starannie myjemy, oczyszczamy ze ściółki leśnej oraz ewentualnych pasażerów na gapę;)
Wkładka mięsna będzie nam w tym przypadku zbędna- tak więc ślimakom mówimy do widzenia. O robakach nie mówię, bo gdyby były obecne, grzyby na sos oczywiście się nie nadają.

Następnie osuszamy i kroimy, w paski lub kostkę, ale nie bardzo drobną.
Cebule kroimy w kosteczkę, i podsmażamy na patelni, tak by się zeszkliła, ale nie zrumieniła.
Przekładamy do średniego garnka, dodajemy grzyby oraz posiekany drobno czosnek (lepiej siekany niż przeciśnięty przez praskę, ale to moje zdanie), podlewamy odrobiną wody (pół szklanki) i dusimy na małym ogniu do czasu, aż będą całkiem miękkie.
Orientacyjnie 20-30 minut, ale trzeba to ocenić "na oko";) Gdyby w międzyczasie się przypalały, podlewamy ponownie wodą.
W końcowej fazie duszenia solimy, pieprzymy (wg gustu, ale pieprzu raczej nie żałujemy), zdejmujemy z ognia i lekko przestudziwszy, dodajemy śmietanę, dokładnie mieszamy i ponownie doprowadzamy do wrzenia.

 Gotowe- smacznego!:)

Wg mnie najlepiej smakują następnego dnia, a idealnie komponują się podane z puree ziemniaczanym i jakimś dobrym mięskiem, np. stekiem.

sosik grzybowy




środa, 16 października 2013

skórka pomarańczowa w syropie




Skórka pomarańczowa w syropie - idealny dodatek do ciast i różnych deserów.Dzięki smażeniu w cukrze jest niezwykle aromatyczna. Łatwa w przygotowaniu, a w dodatku można ją spokojnie przechowywać do 2-3 miesięcy , a poddając pasteryzacji przetrwa i w naszych spiżarniach znacznie dłużej. Przepis ten znalazłam na jednym z blogów kulinarnych i z pewnością będę go każdemu polecać :) 


Składniki na 3 słoiczki : 

  •  skórki z 6 dużych pomarańczy (ilość wg. uznania)
  • 1 łyżka soku z cytryny 
  •  cukier wg. proporcji tj.:   100 g skórek - 300 g cukru - 125 ml wody 
  • woda 

Przygotowanie: 
Pomarańcze dokładnie myjemy, lekko nacinamy i obieramy równo ze skórki (tak by jej nie uszkodzić). Skórki z pomarańczy układamy w naczyniu i zalewamy zimną wodą. Moczymy je około 2 dni regularnie zmieniając wodę (2-3 razy dziennie). Po upływie czasu , wymieniamy wodę i zagotowujemy skórki na małym ogniu , gotujemy około 10-15 minut , a następnie skórki studzimy. 
Po ostudzeniu wycinamy białą część skórki czyli albedo , a później kroimy skórkę na cieniutkie plasterki czy drobną kostkę wg. uznania. 
Tak przygotowaną skórkę dokładnie ważymy i przygotowujemy cukier i wodę z wcześniej podanej już proporcji.
Do małego rondelka wsypujemy odmierzony cukier, zalewamy wodą i doprowadzamy wszystko do wrzenia. Gotujemy na małym ogniu aż woda z cukrem zacznie gęstnieć i powstanie syrop. Do gotującego się syropu wrzucamy przygotowaną skórkę i wszystko dokładnie mieszamy. Skórkę gotujemy w syropie ok 10 minut na małym ogniu , cały czas dokładnie mieszając. Po 10 minutach odstawiamy skórkę do następnego dnia. Kolejnego dnia skórkę ponownie zagotowujemy , dodajemy łyżkę soku ze świeżo wyciśniętej cytryny i dokładnie mieszamy , chwilkę wszystko gotujemy. W między czasie wyparzamy słoiki i napełniamy je przygotowaną skórką pomarańczową. Jak już wspominałam skórkę można poddać procesowi pasteryzacji wtedy na pewno będziemy mieć pewność iż przetrwa dużo dłużej. 




wtorek, 15 października 2013

Sałatka z zielonych pomidorów


Sałatka ta zupełnie nie była w planach, jednak pomidory w ogródku u rodziców nie zdążyły wszystkie dojrzeć w pełni , a  w nocy przyszły  przymrozki i niestety wszystkie trzeba było zebrać ,więc przepis był jak znalazł :-) Pomidory podzieliłam na 2 części i dzięki temu wyszły dwie różne sałatki - pierwsza z dodatkiem czerwonej papryki , a druga z marchewką. 



Składniki na sałatkę z dodatkiem czerwonej papryki: 


  • 2 kg zielonych pomidorów 
  • 3 sztuki większej cebuli 
  • 3-4 sztuki czerwonej papryki 















Składniki na sałatkę z dodatkiem marchewki: 


  • 2 kg zielonych pomidorów 
  • 3 sztuki większej cebuli 
  • 5-6 większych marchewek pokrojonych w grubsze plasterki





 



Zalewa:
  • 1 l wody 
  • 1 szklanka octu
  • 6 płaskich łyżeczek soli 
  • 12 łyżek cukru 
Do każdego słoika dodajemy:
  • liść laurowy 
  • ziele angielskie (po 2-3 na słoik)
  • ząbek czosnku 
  • pieprz ziarnisty (po 2-3 na słoik)

Wykonanie: 

Pomidory o paprykę dokładnie umyć i pokroić w plastry. Paprykę w paski grubości ok 2 cm. 
Cebulę pokroić w półplasterki. (w przypadku sałatki drugiej : marchew obrać , umyć i pokroić w plasterki ) .Pokrojone warzywa wymieszać na dużej  misce. Składniki zalewy wymieszać i zagotować. Gorącą zalewą zalać warzywa i odstawić na przynajmniej 2 h. W między czasie wyparzyć słoiki , do każdego dodać obrany ząbek czosnku , liść laurowy , pieprz oraz ziele angielskie. Do tak przygotowanych słoików nakładać sałatkę wraz z zalewą , zakręcać i pasteryzować od zagotowania ok 20 minut. 









wtorek, 8 października 2013

Papryka konserwowa






Składniki: 

  • ok. 5 kg papryki czerwonej 
  • 1 duża lub 2 średnie cebule
Zalewa : 
  • 4 szklanki wody 
  • 1 szklanka octu 10% 
  • 1/2 łyżka soli 
  • 2 łyżki cukru 
na 5 kg papryki potrzebne będą 3 porcje zalewy 

Do każdego słoika dodajemy :
  • ziarenka gorczycy 
  • ziele angielskie 
  • liść laurowy 
  • czosnek 
  • pieprz ziarnisty kolorowy 

Paprykę dokładnie myjemy, oczyszczamy gniazda nasienne , kroimy na grube podłużne paski szerokości  ok 2-3 cm. Słoiki wyparzyć , a następnie do każdego wrzucić po 1-2 ząbku czosnku (w zależności od wielkości), kilka ziarenek gorczycy, pieprzu ziarnistego kolorowego , ziele angielskie oraz liść laurowy. Cebulę obrać i pokroić w w grube paski i dodać po kilka do każdego słoika. 
W garnku przygotować zalewę z podanych składników , a następnie ją zagotować. 
Do słoików ciasno wkładać plastry papryki jedno koło drugiego , a później zalewać gorącą zalewą. 
Słoiki dokładnie zakręcić i pasteryzować ok 15-20 minut od zagotowania się wody.Studzić postawione do góry dnem. 
Tak przygotowaną paprykę możemy wykorzystywać w zimie do przeróżnych sałatek, jako dodatek do obiadu czy po prostu na kanapkę. 

Smacznego :-) 




środa, 2 października 2013

Dżem dyniowo-jabłkowy

Dżem dyniowo-jabłkowy 

To zdecydowanie jeden z moich ulubionych dżemów, zaraz po truskawkowym i dyniowo-pomarańczowym Pierwszy raz zrobiłam go w ubiegłym roku ,wszystkim bardzo smakował  tak więc i w tym roku postanowiłam przygotować na zimę parę słoiczków - skończyło się , aż na 11 :-) Z resztą dodam iż w tym roku wzbraniałam się przed robieniem przetworów , a moja piwnica ugina się od nich na nowo i tak co roku :-) 
Dynię dostałam od rodziców , którą specjalnie dla mnie wyhodowali u siebie w ogródku , kolejna jeszcze na mnie czeka :-) i już się nie mogę doczekać kolejnych eksperymentów z tym warzywem .
Ale wróćmy do przepisu :-)
dżem idealnie pasuje do kanapek czy naleśników 


Dżem dyniowo-jabłkowy


Składniki : 
  • 1,5 kg obranej dyni 
  • około 1 kg jabłek - waga po obraniu , pozbawieniu gniazd nasiennych i pokrojeniu 
  •  łyżka goździków 
  • 2 szklanki cukru - moje jabłka były dość kwaśne, więc ilość wg. uznania 
  • 1 łyżeczka cynamonu 
  • odrobinę gałki muszkatołowej 
  • utarty świeży imbir - ok 2 cm 
Wykonanie: 
Pokrojoną w kawałki dynię wkładamy do garnka i zalewamy szklanką wody i dusimy pod przykryciem - mieszając co jakiś czas. W między czasie obieramy jabłka i kroimy , a następnie dorzucamy do lekko rozpadającej się dyni , sprawdzając przy tym czy nie potrzeba dolać więcej wody , tak by nic się nie przypaliło. Dodajemy goździki i utarty świeży imbir i wszystko razem mieszamy.Jeżeli rozgotowane kawałki dyni nie będą chciały się rozpaść możemy wszystko zmiksować blenderem na gładką masę.
Do rozgotowanej dyni i jabłek wsypujemy cukier i resztę przypraw , a następnie gotujemy aż uzyskamy konsystencje dżemu. Do sparzonych słoików nakładamy jeszcze gorący dżem i zakręcamy. 




Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...